17 Yaşa dikkat - Bahçevan Kitapları
17 Yaşa dikkat / 14+ Yaş

17 yaş ergenlik süreci içerisinde bir evredir. Bu dönemde özellikle erkek ergenlerde daha çabuk öfkelenme ve öfke kontrolünde zorlanma olabilmektedir.

Okunma 3037
Kamuoyu başta Ogün Samast ve Cem Garipoğlu olmak üzere birçok katili daha 17 yaşında tanıdı. Önceki gün Malatya’da “Ders çalış” diyen annesini bıçakla öldüren U.T.nin de 17 yaşında olması, “17 yaş cinayetleri”ni tekrar gündeme getirdi. Uzmanlara göre neden; sorunlu çocukluk ve problemli ergenlik dönemi!

Muhakeme yetileri eksik

Söz konusu cinayetlerin psikolojik analizini yapan uzmanlara göre bu vakalar ağır kişilik bozukları ve psikotik ruhsal bozukluklardan meydana geliyor. Bu katillerin vicdanlarının ve muhakeme yetilerinin bozuk ve yanlı olduğunu belirten psikologlar, bunların rehabilitasyona ihtiyaçlarının olduğunu belirtiyor. Konuyu değerlendiren psikolog Merve Dokumcu, medyanın da aile kadar sorumlu davranması gerektiğini söylüyor. Dokumcu “Bu tür adli vakaların daha çok ağır vakalar olduğu; kişilik bozuklukları ve psikotik bozukluklar gibi ruhsal bozukluklardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bazı ağır kişilik bozuklukları ve psikiyatrik bozukluklar suça eğilimlidirler. Bunların vicdani muhakemeleri bozuk ve yanlıdır. Bu noktada cinayet işleme, zarar verme onlar için daha kolay bir hal almaktadır” diye anlattı.

İşin sadece ruhsal olmadığına değinen Dokumcu, “Ancak iş sadece ağır ruhsal bozukluklar değil. İşin birde sosyal boyutu olduğu ve aile içi ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu göz önüne almak gerekmektedir. Özellikle medyada ergenlik sürecinde olan çocukların ortaya çıkardığı adli olaylar, hem bu dönemin önemini göstermekte hem de aile-çocuk ilişkilerinin her koşulda dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir. 17 yaş ergenlik süreci içerisinde bir evredir. Bu dönemde özellikle erkek ergenlerde daha çabuk öfkelenme ve öfke kontrolünde zorlanma olabilmektedir. Bununda çeşitli hormonal ve ruhsal alt etmenleri vardır. Halk dilinde ‘delikanlı’ tabirİ de bu yaş gruplarının çabuk öfkelenip
İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT