Aşırı koruyucu ailelerin çocukları‏ - Bahçevan Kitapları
Aşırı koruyucu ailelerin çocukları‏ / Makaleler

Toplumumuzda, aşırı koruyucu ve kollayıcı aileler oldukça fazla. Bu kimseler ne yazık ki, çocuklarına istemeden zarar veriyorlar..

Okunma 1936
      Annenin çocukla ilişkileri önemli: Anne çocukla ilişkilerinde onu anlar ve onun ruh dünyasına inerse çocuğun psikososyal gelişimine katkı sağlamış olur. Anne babalar her gün yaptıklar aktiviteleri çocuklarıyla birlikte yaptıklarında çocuklarının gelişimine yardımcı olurlar. Kendine değer verilen çocuk ileriki yaşamında inanlara değer verir ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilir.


      Toplumumuzda, aşırı koruyucu ve kollayıcı aileler oldukça fazla. Bu kimseler ne yazık ki, çocuklarına istemeden zarar veriyorlar. Çünkü ailenin aşırı koruyucu tutumu neticesinde çocuk yeteneklerini geliştiremez. Mesela çocuk, koltuğa tırmanır ve çıkmak için mücadele eder, çıktığında da kendini çok mutlu hisseder. Sevinç çığlıkları atar, başardım der gibi bakar. Bu çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Ancak anne çoğu zaman çocuğun mücadele etmesine izin vermez ve hemen onu alıp koltuğun üstüne koyar. Burada çocuk şunlardan mahrum kalmıştır.

1- Çocuk yeteneklerini geliştiremez

2- Çocuk başarmanın verdiği mutluluğu yaşayamaz

3- Çocuk anneye bağımlı kalır

Batı toplumlarında bir yere tırmanmaya ya da bir işi başarmaya çalışan çocuk kendi haline bırakılır. Çocuk uzun süre mücadele eder eğer başaramazsa bırakır. Anne hiçbir şekilde müdahale etmez. Bizim toplumumuzda ise, anneler çocukların mücadele etmelerine fırsat vermez. Her iki durumun kendi içinde olumlu ve olumsuz tarafları var. Doğru olan ise, annenin çocuğun mücadele etmesine fırsat vermesi ancak üstesinden gelemediği noktalarda desteklemesidir.

HER ÇOCUK BİR DÜNYADIR
Her çocuk kendine özgü özellikler taşır. Çocuk yetiştirmek ise dünyanın en zor ve en önemli işidir. Anne babalar çocuğun doğumuna hazırlanırken onunla ilgili hayaller kurarlar. Aile büyük bir heyecan yaşar. Kız mı erkek mi, kime benziyor, hangi okula gönderebiliriz, nasıl yetiştirebiliriz diye düşünürler. Anne baba daha doğmadan çocuklarına bağlanırlar. Bu bağlılık çocuk dünyaya geldiğinde daha da pekişir.

ÇOCUKLARI KIYASYAMAYIN
Çocuk doğduğunda onun geleceğini düşündüğünüz kadar ahiret hayatını da düşünün

Çocuğunuza ilk söz olarak Kelime-i Tevhid'i öğretin

Sorularına makul cevaplar verin

Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayın

Çocukla sağlıklı ilişkiler kurun

Kadınların sorumluluğu ağır

Evinin işiyle meşgul olan ve çocukların bakımını yapan kadınların emeği pek dikkate alınmaz. Oysa kadınlar, evin sorumluluğunu üstlenirken maddi manevi eşlerinin yanında yeralırlar.

Evin sorunları: Kadınlar evin maddi sorunlarını eşleriyle birlikte üstlenir ve katkı yaparlar. İsraftan kaçan ve sahip olduğu imkanları tutumlu bir şekilde kullanan kadın bu yönüyle de eşine yardımcı olur.

Sıcak bir aile ortamı: Evin erkeği ya da çocuklar akşam eve geldiklerinde sıcak bir ortama kavuşurlar. Anne aile bireylerinin huzuru için her şeyi hazırlamıştır. Bu ortam çocukları ve eşleri bir arada tutar ve biz ruhu verir.

Aile içinde sorunlar paylaşılır: Çocuklar eve geldiklerinde, anne onların mimiklerinden yüz ifadelerinden neler yaşadıklarını hisseder. Yaşanan sorunların ortadan kalkması için anne büyük çaba gösterir.

Örnek olur: Anne çocuklarıyla ilişkilerinde yumuşak sevecen ve saygılıdır.Annenin davranışlarını içselleştiren çocuklar hayatı ondan öğrenirler.

Kırıcı söz ve tavırlardan uzak durmak: Anne, eşiyle ilişkilerinde saygılıdır. Ona değer verir aşağılayıcı bir tutum içinde olmaz ve eşine değer verdiği gibi onun ailesine de değer verir.

Dedikodulardan uzak durmak: Anne gün içinde boş işlerden ve dedikodulardan uzak durur. Ve kendini yetiştirir, çocuklara iyi bir gelecek hazırlamak için gerekli donanımları elde eder.

Kanaatkar olmak: Anne sürekli şikayet eden, doyumsuz ve huzursuz biri değildir. Aksine sahip olduklarıyla iktiva eden ve çocuklarına da şükretmeyi, sabırlı olmayı öğretir.

Çözüm odaklıdır: Anne yaşadığı sorunları ortadan kaldırırken çözüm odaklı olur ve çocuklarına da bunu öğretir.

Kulluk bilinciyle hareket eder: Anne hayatın bütün katmanlarında önce kul olduğunu bilir, buna göre yaşar ve çocuklarına da bunu öğretir
İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT