Dr. Faruk KANGER - Bahçevan Kitapları
Dr. Faruk KANGER / Röportajlar

Bizim Bahçe Dergisi Yayın Yönetmeni "Dr. Faruk KANGER"

Okunma 2313

 

Niçin Bizim Bahçe?
Bizim Bahçe’nin 2005’te matbaa baskısıyla çıktığı ilk zamanları hatırlıyorum da ne büyük heyecanla, ümitle ve büyük ideallerle yola çıkmıştık. Yayın kurulundaki arkadaşlarımızla konuşuyorduk;
Türkiye’de çocuklar için çıkan dergiler iki elin parmak sayılarını geçmiyor!
Zaten bunların birçoğu magazin içerikli ve çocuklara faydadan çok zarar veriyor!
Çocuk dergilerin birçoğu yetişkin dergilerinin arasına sıkışmış durumda! 10 - 14 yaşa hitap eden bir dergi yok desek yanlış olmaz!
Bir özel alan dergisine ihtiyaç var!
Gerçekten de günümüzde ürünler ve hizmetler her geçen gün daha bir ihtiyaca özel olmaya doğru gidiyor!
Bir karakter eğitimi dergisi olmalı!...
 
Bizim Bahçe’nin çocuk eğitimdeki önemi nedir?
Bugün çocukların bilgi kaynakları çok çeşitlendi ve bir o kadar kolaylaştı. Kitaplar gazeteler, dergiler eve kadar geliyor. E-gazeteler, e-dergiler, e-kitaplar tabletlere, PC’lere hatta Cep’e kadar geliyor. Hatta saydıklarımıza Televizyonu ve interneti de eklediğimizde karşımıza nasıl bir kültür ve bu kültürün şekillendirdiği nasıl bir çocuk çıkıyor bunu iyi okumamız lâzım. Bu popüler kültür içinde çocukların karakter gelişimine bir dergiyle ne kadar katkıda bulunabiliriz sorusu, bizim daima temel meselemiz oldu.
Biz hep dergicilikte ilklerimiz olsun istedik. Mesela kahkaha atmak yerine tebessümü tercih ettik. Tebessümü tavsiye ederken gülerken de gırtlağı görünen bir çocuk resmi de koymamaya dikkat ettik. Nüktelerimizde, mizahımızda bile bir kişiyi veya kesimi rencide edecek ifadelerden sakındık. Merhameti, sevgiyi hep öne koyduk. Ayın değerini seçerken çocuklara bunu nasıl kazandırırız ve derginin en ücra köşelerine bile ‘bu değeri nasıl taşırız’ ın derdine düştük. Efendimiz’i (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hep en güzel örnek olarak belledik ve öyle belletmeye çalıştık. Sahabe Efendilerimizin faziletleri bizim için hep yol gösteren bir yıldız oldular. Ecdadımızı hep hayırla yâd ettik. Onlardan gelen mirası biz de sonrakilere aktarma derdine düştük.
Bizim Bahçe’nin 9 - 14 yaş aralığındaki çocuklara katkısı nasıldır? Bizim Bahçe’yi değerli yapan şeylerden biri de çocukların üzerinde düşünecekleri, çözecekleri, yazıp çizecekleri, katılabilecekleri etkinliklerin olmasıydı. Bazen bunlar anneyle, babayla, ablayla ağabeyle yapılabilecek faaliyetlerdi. Yani çocukların sosyalleşmesini, faalleşmesini, faydalı etkileşimini destekleyen bölümler oldu hep. Biz Bizim Bahçe’yi hazırlarken bir eğitim materyali geliştiriyoruz niyetiyle çalıştık. Bunu ne ölçüde başardığımızın geri bildirimlerini de hep olumlu olarak aldık, elhamdülillah. Okuyucu sayımızın bugün 7000’li rakamlara dayanmasının bu manada bir kriter olarak kabul edilebileceğini düşünüyorum. Ancak yine de bunun en doğru cevabını yine Bizim Bahçe’nin gülleri verebilir. Ve O güzel güllerin bahçıvanlığını yapan anneler babalar ve onların yetişmesine gönül vermiş herkes…

İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT