Harun KIRKIL - Bahçevan Kitapları
Harun KIRKIL / Röportajlar

Harun KIRKIL

Okunma 2318

 

Çocuk yazarlığına nasıl başladınız?
Çocuk yazarlığına Bizim Bahçe dergisi ile başladım. Aslına bakarsanız biraz da işin içinde buluverdik kendimizi… “Dergide bir bölüm hazırlar mısın?” teklifi üzerine Ömer’in Günlüğü’nü tutmaya başladık… Ardından da Bahçevan editörlüğü ile mesele biraz daha kök saldı, aldı başını yürüdü gitti…
Ufuk Eğitim’in Kutlu Doğum ayı için düşündüğü kitap projesi vesilesiyle Sami Kanbaş Bey ile birlikte hazırladığımız “Müslüman Şahsiyeti” isimli çalışma çocuk yazarlığı sahasında yayınlanan ilk eserimiz oldu. Ardından yine bir kutlu doğum çalışması olan “Unutulmayan Hatıralar” isimli çalışma geldi.
 
 Yazdığınız kitaplar bu şekilde mi ortaya çıkıyor?
Yüzde doksan böyle. Benim Ümmetim, Erkam Yayınlarının bizden istediği bir projeydi. Hikâyelerle Kırk Hadis de aynı şekilde hazırlandı. Ufuk Eğitim’in Çanakkale’de düzenlediği kaplarda kullanmak üzere hazırladığımız bir diğer çalışma da Çanakkale Bir Vatan Destanı…
Bu yüzden de ben kendimi pek yazar olarak görmek istemiyorum. Bu şekilde tanınmak da aslında beni biraz zor duruma sokuyor.
Şimdi şöyle düşünün… Sesiniz güzel, eş dost meclisinde bir iki ilahi söylüyorsunuz… Haydiii… Size ses sanatçısı muamelesi yapıyorlar… Şimdi böyle bir insanı alıp bir konserde sahneye çıkarsanız ne olur? Aynı şey yayınevinin düzenlediği imza gününde benim başıma geliyor…
Bizim çalışmalarımızın edebi değerinden ziyade eğitim değeri ön planda. Öğretmek istediği bir şeyler var, okuyucuya vermek istediği bir mesajı var. Bana sorarsanız Ufuk Eğitimde hazırlanan kitapların ihtiva ettiği bilgiden ve mesajdan öte bir değeri yok gibi.

Bildiğimiz kadarıyla başka dergilerde de yazılar yazıyorsunuz. Bu çalışmalarınızı çocuk yayıncılığı sahasıyla kıyaslarsanız neler söylemek istersiniz?
Evet. Yine Altınoluk ve Erkam Yayınları bünyesinde yer alan Genç dergide zaman zaman yazı çalışmalarım yayınlanıyor… Fakat çocuk yayıncılığı ile ilgili çalışmalarla kıyaslandığında genç dergi ile ilgili çalışmalarım beni yormak şöyle dursun daha dinlendirici ve rahatlatıcı oluyor. Çünkü çocuklara yönelik yapılan çalışmalar yayıncılık işinin herhalde en zor kısmı olsa gerek.
Söz konusu olan, mesajınızı çocuk okuyucu kitlesine ulaştırmak ise… Burada cümlelerinizin yazım kuralları ve imlaya uygunluğu yetmez. Okuyucu yaş kitlesinin his ve düşünce seviyesine uygun olması gerekir.
 Hazırlamakta olduğunuz yeni çalışmalarınız var mı?
Evet, şu anda Bizim Bahçe dergisinde başladığımız yeni bir yazı dizisi var. Edip ile Edibe adında ikiz kahramanlarımızın dilinden görgü kurallarının anlatıldığı bir çalışma. Bir yandan dergide yayınlanmaya devam ederken öbür yandan da yazıların kitaplaştırılmasını düşünüyoruz. Zaten bizim çalışmalarımız umumiyetle bu şekilde doğuyor. Tarih dershanesi isimli çalışma da önce dergide yayınlanmıştı. Daha sonra bir araya getirilerek yeniden gözden geçirildi ve kitaplaştırıldı.

İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT