İdris TOPÇUOĞLU - Bahçevan Kitapları
İdris TOPÇUOĞLU / Röportajlar

Ufuk Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri adına Sahibi "İdris TOPÇUOĞLU "

Okunma 4382

 

 Ufuk eğitimin misyonu nedir?
Ufuk Eğitim, 2003 yılında ülkemiz gençliğini ve geleceğini dert edinen ve bu gençlerin ruhen sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak isteyen, bu topraklara sevdalı insanlar tarafından kurulmuştur.
Ufuk Eğitim, genç nesillerin daha iyi yetişmesi için gönüllü faaliyetlerde bulunan toplumun tüm kademesindeki insanlara yapacakları çalışmalarda eğitim danışmanlığı yapmaktadır.
Genç nesillerin yaşadığı ahlâkî çöküşe çözüm olacak projeler geliştirilmeye çalışılmakta özellikle gençlerimizin karakter ve ahlâk eğitimlerine katkı sağlayacak çalışmalara öncelik verilmektedir. Bu çerçevede pek çok eğitimci, üniversite öğrencisi ve farklı meslek gruplarından kişiler ve sivil toplum kuruluşlarının gençlerle yaptıkları gönüllü faaliyetlerdeki usul ve yöntemleri ile ilgili eğitimler vermektedir. Ayrıca bu tür eğitim danışmanlık çalışmalarının dışında yayıncılık sahasında da projeler geliştirilmektedir. Özellikle Bahçevan ve Rehberim adlı kitap çalışmaları şu an Türkiye’de binlerce eğitimci tarafından kullanılan önemli kaynak kitaplar konumundadır
 
Danışmanlık yaptığınız gönüllü eğitimciler daha çok hangi meslek gruplarından oluşmaktadır?
Bize ulaşan ve eğitimlerimize katılıp faaliyetleri ile ilgili danışmanlığımıza müracaat eden kişiler genellikle Üniversite öğrencileri, öğretmenler ve din görevlilerinden oluşmaktadır. Burada bizim şahit olduğumuz önemli birkaç husus var ki bunları zikretmekte fayda mülahaza ediyorum.
Gençler sosyal sorumluluk projelerinde; çok istekli ve başarılılar. Eğitim camiası içerisinde yer almayan, esnaflık yapan veya farklı sahalarda işçi vasfında olarak çalışan insanlar var ki yaptıkları çalışmaları dinlediğimizde hayran kalmamak elde değil. Bu gözlemlerimiz bizi bu çalışmaların temelinde samimiyet ve özverinin yattığı noktasına getirmiştir. Bu iki sırrı yakalayan kimseler daha başarılı oluyorlar, velev ki ilköğretim mezunu olsalar bile.
       
Ufuk eğitim danışmanlık olarak diğer danışmanlık yapan firmalardan ayıran farkınız nedir?
Ufuk eğitimi ufuk eğitim yapan şey nedir? Bizim eğitimlerimizde ve danışmanlık çalışmalarında en çok ehemmiyet verdiğimiz husus birlikte çalıştığımız uzman kadroları, deyim yerindeyse çekirdekten yetişen insanlar arasından belirlememizdir. Eğitimci kadromuzun tamamı gönüllülük projelerinde yer almış, yıllarca bu sahada emek vermiş ve aynı zamanda da gerekli akademik alt yapıya sahip insanlardan oluşmaktadır. Çünkü gönüllülük projeleri her anlamda fedakârlık ister. Bu projelerde başarıya ulaşmak uzun uğraşlar gerektirir. Bizler yaptığımız çalışmalarda sadece teori geliştiren bir konumda yer almamaya gayret ediyoruz. Yani insanlara danışmanlık yaptığımız konuları kendi bünyemizde uygulayabileceğimiz bir yapıya sahibiz. İstanbul’da geliştirdiğimiz ve uygulayıcıları ile sürekli temas hâlinde olduğumuz projelerimiz var. Bunlar bizim sahadaki gelişmelere de vakıf olmamızı, uygulanabilir fikirler ve projeler geliştirmemizi sağlıyor.
Lider Eğitim Kültür ve Sanat Derneği için projelendirdiğimiz, “Lider Gençlik Merkezi” projemizin bu alandaki çalışmalarımıza bir örnek teşkil etmektedir. Yaptığımız eğitim danışmanlığını destekleyen yayın çalışmalarına sahip olmamız ve yayınladığımız çalışmaları sahada tatbik edebilmemiz de Ufuk Eğitim’e çok daha farklı bir boyut kazandırmaktadır. Şu an Ülke geneline dağıtımı yapılan 30’a yakın kitap projemiz bulunmaktadır. Çıkardığımız ve çıkaracağımız çalışmalarla çocuk ve gençlerimizin karakter eğitimlerine daha ciddi katkılar sağlayacağımızı düşünmekteyiz.
 
Böylesi faaliyetleri yapabilmek için ne tür kriterlere sahip olmak gerekir?
Biz bir kişinin tek başına birilerini dönüştürmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Yani çok zor bir mesele bu. Gençlerin karakter eğitimlerine fayda sağlamak isteyen bir kişinin öncelikli olarak kendisinin bu anlamda yetişmiş olması gerekmektedir. Eğitim danışmanlığı yaptığımız kişilere muhataplarında güzel davranışlar geliştirmelerini istiyorlarsa önce bunu kendi hayatlarında sağlamaları gerektiğini tavsiye ediyoruz. Bunu başarabilen kişiler işin önemli bir kısmını hâlletmişler demektir. Hâlledecekleri diğer önemli kısım da muhatap olunan kişinin iyi bir arkadaş çevresi içerisinde yer almasını sağlamaktır. Bu iki hususun önemsenmesini tavsiye ediyoruz.
 
Hedefleriniz nelerdir?
İlköğretim, lise ve Üniversite çağındaki gençlerimizin karakter eğitimlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Kendini bu yaş gruplarının eğitimine adayan insanlara her türlü danışmanlık ve rehberlik faaliyetlerinde bulunmayı ve Ufuk Eğitim’i bu anlamda sürekli geliştirmeyi hedefliyoruz. Üreteceğimiz projelerle, eğitim organizasyon çalışmaları ve yayınlarımızla ülkemizin gençlerine ve onlara rehberlik yapma arzusunda olan gönüllü arkadaşlarımıza yardımcı olmak gayretinde olacağız.

İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT