İyi Bir Evlat Yetiştirmenin Sırrı Namaz ve Helalde Gizli - Bahçevan Kitapları
İyi Bir Evlat Yetiştirmenin Sırrı Namaz ve Helalde Gizli / Çocuk Eğitimi

Araştırmacı yazar Ümit Şimşek ve eşi Meryem Hanım'a göre iyi bir evlat yetiştirmenin sırrı çocuğa namaz ve helal-haram kavramlarını öğretmekte gizli.

Okunma 2043

Araştırmacı yazar Ümit Şimşek ve eşi Meryem Hanım, evlerinin kapılarını Zaman’a açtı. 34 yıllık evli ve iki çocuk sahibi çift, çocuklarını yetiştirirken nelere dikkat ettiklerini anlattı. Şimşek çiftine göre iyi bir evlat yetiştirmenin sırrı çocuğa namaz ve helal-haram kavramlarını öğretmekte gizli.
Çeşitli gazete ve dergilerde editörlük, başyazarlık, genel yayın yönetmenliği yapan, aynı zamanda din ilimleri üzerine eserleri bulunan, Risale-i Nur üzerine çalışmalar yapan Ümit Şimşek, bir tanıdık vesilesiyle Meryem Hanım’la tanışır. 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde de evlenirler.
Tuba ve Tarık adlı iki evlada sahip çift, onları yetiştirirken birtakım değerleri kendilerine düstur edinir. Ümit Şimşek’e göre çocuğa helal ve haram kavramının iyi bir şekilde öğretilmesi durumunda toplumda herhangi bir sorun kalmaz. Esas mesele, bu değeri öğretmektir, diğerleri ise teferruattır. Çift, bu kavramları lisan-ı halleri ile çocuklara gösterir, aynı zamanda izah etmeye çalışır. Şimşek çiftinin çocuk yetiştirirken dikkat ettiği diğer bir husus ise namazı öğretmek olmuş. Dinin direği namazı Tuba ve Tarık çok küçük yaşlarda öğrenir. 10 yaşlarından itibaren de düzenli olarak namazı eda ederler.
Şimşek çifti “Bir saat tefekkür, bin sene nafile ibadetten daha hayırlıdır.” hadisinden yola çıkarak çocuklara tefekkürü aşılamış. Ümit Bey, çocuklarıyla birlikte olduğu her an, bir bitki veya hayvandan yola çıkarak onlara Allah’ın sıfatlarını anlatır, kâinat dersi verir.

İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT