Mecburi Durak (Görgülü Olmak) - Bahçevan Kitapları
Mecburi Durak (Görgülü Olmak) / 9-11 Yaş

Büyük edebiyatçılarımızdan Abdülhak Şinasi Hisar’ın artık yaşlandığı zamanlardır.

Okunma 1799
Büyük edebiyatçılarımızdan Abdülhak Şinasi Hisar’ın artık yaşlandığı zamanlardır. O zamanlar tramvaylar için iki çeşit durak vardır: Birincisi kesinlikle durup yolcu almaları ve indirmeleri gereken “mecburi durak”lardır. Diğeri ise şoförün ve yolcunun isteğine göre durabileceği “ihtiyari durak”lardır.
Bir gün büyük şâirimiz tramvaya biner. Çok yorgundur ve elinde de pazardan aldığı eşyalar vardır. Tramvaydan ineceği mecburi durak evine uzaktır. Bu sebeple evinin en yakınındaki “ihtiyari durak”ta inmek ister. İhtiyari durağa geldiğinde makinistten rica eder; fakat makinist durmaz. Bu duruma çok üzülen şâir-i âzam, sadece sitem eder:
- Ne olurdu evladım, duruverseydiniz! Hem ihtiyari duraktı, durabilirdiniz.
Makinist hiç oralı bile olmaz. Ama aradan çok kısa bir süre geçince tramvayı durduran makinist, “şâir-i âzam”a dönüp tebessüm eder ve son derece büyük bir hürmetle der ki:
- Efendim! Az önce durup inmek istediğiniz yer, evet ihtiyari duraktı. Fakat şimdi durduğumuz yer ise, şâir-i âzam Abdülhak Şinâsi Hisar’ın evinin önüdür ve mecburi duraktır. Şimdi inebilirsiniz efendim!
Makinistin bu nezaket ve zarafet dolu tavrına teşekkürlerle karşılık veren yaşlı şâir, daha fazla yorulmadan huzur içinde yuvasına gider.
İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT