Mehmet Akif KARAYEL - Bahçevan Kitapları
Mehmet Akif KARAYEL / Röportajlar

Bizim Bahçe Dergisi Yazı İşleri Müdürü" Mehmet Akif KARAYEL"

Okunma 2186

Ufuk Eğitim ve Danışmanlığın oyun projesinin ilk meyvesi olan İlla edep oyunu hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Oyunumuz, 10-15 yaş grubu çocuklarının zevkle oynayabileceği, kendi seviyelerine uygun bilgiler üzerine temellendirilmiş bir karakter eğitimi oyunudur. Oyun, en az 2, en çok 6 kişi ile oynanabilir. İç açıcı bir tabiatın resmedildiği bir platform üzerine yerleştirilen daireciklerden ilerlemek suretiyle oynanır ve “Bitkiler ve Hayvanlar”, “İyi Hâl”, “Kötü Hâl”, “Genel Kültür”, etkinlik ve eğlence içerikli “Uygulama” kartlarındaki soruların cevaplandırılması, görevlerin yerine getirilmesiyle tamamlanır.
 
Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran farklar nelerdir?
Bu oyun hazırlanmadan önce, var olan çocuk oyunları incelenmiş ve bu oyunların eksiklikleri ve bizce doğru olmayan, en azından faydasız olan yönleri tespit edilmişti. Ayrıca, İlla Edep’in, sadece çocuklar için değil, oynadıkları takdirde büyükleri bile güldürüp eğlendireceğini biz bizzat yaş seviyesi büyük olanlara oyunu tanıtım için oynatırken müşahede ettik. Bir oyun düşünün ki, bu, çocuklar için hazırlanmış; ama çocuk olmayanları da eğlendirebiliyor… Bizce bu, diğer oyunlara nazaran mühim bir fark. İlla Edep’in diğer bir farkı da, bu oyunda cezalandırma yok. Kurgu, azmetmek ve başarmak üzerine. Ne oyunlar biliyoruz ki, çocuklar oynarlarken zahirde eğleniyorlar; ama içten içe birbirlerine karşı hile ve hırs hissiyatıyla doluyorlar. İlla Edep’te çocuk bildikçe kazanıyor, bilmiyorsa puan kaybetmiyor; ama öğreniyor, daha da iyisi, kendi bilgi seviyesini bizzat oyun oynarken fark ediyor.
 
Bütün mesele, bir yüreğe sevincimizi ulaştırmak… Niçin illa edep?
Yarınları güzelleştirmek, güzel insanlar yetiştirmekle mümkündür. Yarınların güzel insanları da elbette bugünün çocuklarıdır. O hâlde çocukları eğitmek, parlak bir istikbâlin kapılarını açmak demektir. İşte biz bu kapıları “İlla Edep” anahtarlarıyla açmak istiyoruz ve bunun da ehemmiyetine inanıyoruz.

İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT