Mutlu Toplum İçin Aile Dersleri - Bahçevan Kitapları
Mutlu Toplum İçin Aile Dersleri / Aile İçi Etkili İletişim

Başbakanlık, artan boşanma ve şiddet oranlarına karşı aileyi ‘eğitim’le koruyacak.

Okunma 1688

Başbakanlık, artan boşanma ve şiddet oranlarına karşı aileyi ‘eğitim’le koruyacak. İlk etapta 6 ilde başlayacak ‘Aile Eğitimi Programları’, küçük anlaşmazlıkların sorun yumağı haline gelmesini önleyecek beceriler kazandıracak.  Ailelere kredi kartı kullanımından girişimciliğe, hukukî konulardan eş seçimine kadar pek çok alanda eğitim verilecek. Başbakanlık’a bağlı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (ASAGEM), ailelerin sorun yaşadığı alanları belirleyerek oluşturulan ‘Aile Eğitimi Programları’na başlıyor. 3 yıl süren titiz çalışmalar sonucu hazırlanan programda, ailelere kredi kartı kullanımından girişimciliğe, hukuki konulardan eş seçimine kadar ihtiyaç duyulan pek çok alanda eğitim verilecek. İsteyen her yetişkinin katılabileceği program ilk etapta Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Erzurum ve Şanlıurfa’da hayata geçirilecek.
‘Daha mutlu aileler için’ sloganıyla başlatılacak çalışmada, ailelerin özelliklerine göre farklı eğitim grupları oluşturulacak. Evlilik hazırlığı yapan gençlerin de yararlanabileceği eğitimlerde, evli ve çocuklu, evli ve çocuksuz, evli ve çocukları evden ayrılmış, tek ebeveynli ailelerle yetişkin bekârlar, ebeveynlik odaklı ve çift ilişkisi odaklı eğitim paketleri bulunuyor. Ailelerin hayat kalitesinin artırılması amacıyla oluşturulan programa genç-yaşlı, kadın-erkek tüm yetişkinlerin katılması hedefleniyor. Eğitimler için ders kitaplarının da oluşturulacağı projeye, internetten de ulaşılabilecek. www.aep.gov.tr internet adresinde tanıtımları yapılan program için yayımlanacak kitaplar, dersler başladıktan sonra söz konusu internet sitesinden de indirilebilecek.
BOŞANMANIN ASIL SEBEBİ SORUN ÇÖZEMEME
Ailede yaşanan sorunların topluma, toplumda yaşanan sorunların da aileye yansıdığını belirten Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Ayşen Gürcan, ailede yaşanan değişimlerle artık insanların konuşmaya başladığını ancak konuşulmasına rağmen sorunların çözüme ulaşmadığını dile getirdi. “Önemli olan aile fertlerinin yaşadığı sorunları nasıl ve hangi yöntemle çözebileceğini bilmesi.” diyen Gürcan, “Bugün aile içindeki sorunlara baktığımızda birçoğunun çözülebilir olduğunu görüyoruz. Ancak fertler, sorunlarını nasıl çözeceğini bilmediği için boşanmalara, şiddete kadar varan yeni sorunlar oluşuyor.” değerlendirmesinde bulundu. Bu sebeple sorun odaklı bir proje hazırladıklarını kaydeden genel müdürün verdiği bilgiye göre eğitim programında iletişim ve eğitim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık adı altında 23 farklı ders oluşturuldu. 163 farklı konu ele alındı. İnsanlara umut verici, hayatı kolaylaştırıcı bilgiler esas alındı.
ANKARA AA

İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT