Numan Nurullah ARAS - Bahçevan Kitapları
Numan Nurullah ARAS / Röportajlar

Bizim Bahçe Dergisi Yayın Koordinatörü "Numan Nurullah ARAS"

Okunma 3566

Ufuk Eğitim’in yayınları hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Ufuk eğitim, yayıncılık alanında yaş gruplarına göre çocuklar için çıkarmış olduğu dergiler ve kitaplarla hizmet vermektedir. Dergi olarak Türkiye’nin ilk çocuklar için karakter eğitim dergisi olan Bizim Bahçe’yi sayabiliriz. Kitap çeşitlerimiz ise oldukça fazla. En başta Bahçevan ve Rehberim geliyor. Bahçevan 9 - 14 yaş aralığındaki çocuklarımıza değerler eğitimi ve karakter eğitimi veren eğitimciler için hazırladığımız bir “Uygulamalı Karakter Eğitimi” Kitabıdır. Rehberim ise lise çağındaki gençlerimize değerler eğitimi ve karakter eğitimi veren eğitimciler için hazırladığımız “Uygulamalı Karakter Eğitimi” kitabıdır. Bunların yanında bu kitaplara destek niteliğinde birçok kitap çıkardık. Biz bu kitapları Bizim Bahçe Kitapları (Çocuklar için hazırladığımız kitaplar) Bahçevan Kitapları (9 - 14 yaş aralığındaki çocuklara eğitim veren eğitimciler için çıkardığımız kitaplar) ve Rehberim Kitapları (Lise çağındaki gençlerimize eğitim veren eğitimciler için çıkardığımız kitaplar) olarak üç kısma ayırdık.
 
Kitapları yaş gruplarına göre hazırlamak çok zor olmuyor mu?

Oldukça zahmetli bir iş. Çünkü hitap ettiğiniz yaş grubunun algı ve anlama seviyesini bilmeli, ilgi alanlarını takip etmeli, problemlerini çok iyi anlamalı, ihtiyaçlarını tespit etmeli, kavram ve kelime dağarcıklarına çok iyi uyum sağlamalısınız. Hangi kavramı ve değeri ne zaman ve nerede vereceğinizi çok iyi bilmelisiniz. Nasıl ki yeni doğmuş bir bebeğe belirli bir müddet sadece anne sütü verilir. Ek gıdaya geçmesi için belirli bir zaman beklenir. Ek gıdaya geçince de hemen dolmalar, sarmalar, ızgaralar filan verilmez de lifli gıdalar, kolay yutulabilecek besinler tercih edilirse, yayıncılıkta da çocuğun zihin dünyasının, düşünce yeteneğinin kaldırabileceği ve hazmedebileceği kadar bilgiyi tam zamanında vermek gerekir. Özellikle de karakter eğitimi ve değerler eğitimi söz konusuysa bu anlayış daha da hassaslaşıyor. Çocuğa, ilk defa duyduğu bir kavramın erdeminden bahsedeceksiniz. Bu kavramı en az kelimeyle ve doğrudan nasıl ifade etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çocuklar dolambaçlı cümleleri sevmezler. Avucunuzdaki kelimelerle mükemmel bir cümle binası inşa etmeniz gerekir.
 
Karakter eğitimi ve değerler eğitimi diyorsunuz. Son yıllarda artık herkesin gündeminde olan bu konuları biraz açıklar mısınız?

Karakter eğitimi veya değerler eğitimi faziletli veya erdemli bir insanın sahip olması gereken ahlâki özelliklerin öğretildiği bir eğitim programıdır. Şefkatli ve merhametli olmak, anne-babaya saygı ve hürmet, vatanını sevmek, cömert olmak, dürüst olmak, çevreyi temiz tutmak, kimseyle alay etmemek, düşküne yardım etmek, gıybet etmemek, kötü ve kırıcı olmamak v.s. tüm bunlar iyi bir çevre için bizlerde bulunması gereken özellikler. Nasıl ki bizden öncekiler bizlere bu değerleri taşımaya, bizlere aşılamaya çalışmışlarsa; bizler de gelecek nesillere bu değerleri ve karakterleri en iyi şekilde taşımalıyız.
 
Türkiye’de ki çocuk yayıncılığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birçok yayın tamamen ithal ürünlerden oluşuyor. Sadece dili çevriliyor, isimleri çevriliyor o kadar. Resimler bile değişmiyor. Bizim kültürümüzde olmamasına rağmen birçok çocuk yayınında değişik resimlere rastlayabiliyorsunuz. Bir de işin teknoloji boyutu var tabi. Artık yayınları teknolojiye uyarlamak gerekiyor. Örneğin artık karakter eğitimi ve değerler eğitimi kitaplarının yanında karakter eğitimi animasyonları, değerler eğitimi çizgi filmleri olması elzem.

İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT