TEMİZLİĞE ÖVGÜ - Bahçevan Kitapları
TEMİZLİĞE ÖVGÜ / 12-14 Yaş

Yazan: Kübra AKBEY

Okunma 1594
Kâinatı şöyle bir izlersek kara deliklerden topraktaki mikroorganizmalara kadar hep bir temizleme eylemi olduğunu görürüz. Dolayısıyla kâinatta fıtrî bir temizlik faaliyeti devam etmektedir. İnsan da bu faaliyetten azade kalmamaktadır. İrademiz dışındaki sistemimize bakarsak kalbimizden bağırsaklarımıza, böbreklerimize kadar sürekli bir temizlik yapılmaktadır bedenimizde.
Temizlik, Müslümanlar’ın en önemli özelliğidir. Rabbimiz, elçisi Hz. Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve sellem) “Oku!” emrinden hemen sonra “Elbiseni temiz tut! Kötü şeyleri terk et!” emrini göndermiştir. Peygamber Efendimiz de “Temizlik, imanın yarısıdır.” buyurarak ashabını temizliğe teşvik etmiştir. Böylece İslâmiyet’ten önce temizlikten haberi olmayan bir topluluk, suyun en çok kullanıldığı pırıl pırıl bir topluluğa dönüşmüştür.
Müslümanlar olarak özellikle Batı medeniyetinde kötü bir imajımızın olması, ne yazık ki, biraz da biz Müslümanların İslâm’ı güzel yaşayamamasından kaynaklanıyor. Zira dinimizi ruhun derinliklerine kadar hissedip yaşayan Osmanlı halkının temizliğe düşkün yaşantısı Batılı seyyahların kitaplarında hayranlıkla anlatılmıştır.
Temiz görünme; toplumda emniyet, saygınlık ve itibar vesilesi olmuştur her zaman. Bu sebeple bizler de İslâm’ın temsilcileri olarak kişisel temizliğimize dikkat etmeli, dinimizin temizlik, nezaket, letafet ve zarafet dini olduğunu unutmamalıyız.
Temizlik, bizi hastalıklardan da korur. Allah Resulü’nün hayatında da pek çok uygulama, süslenmek için değil, sağlığını korumak içindir.
Şimdi, kişisel temizliğimizde nelere dikkat etmemiz gerekiyor, şöyle kısaca bir hatırlayalım:
SOĞUK SU İLE TEMİZLİK: Peygamber Efendimiz, Cuma namazı vesilesiyle toplanan mü’minleri ter, ayak kokusu vb. şeyler yüzünden birbirlerini rahatsız etmemeleri konusunda uyarmıştır. 2-3 günde bir banyo yapmamızı tavsiye etmiştir.
Banyoyu ılık ya da soğuk suyla yapmak, sağlık açısından çok faydalıdır. Kan dolaşımını hızlandıran bu uygulama, hem vücut sistemlerini harekete geçirir hem de cildimize canlılık kazandırır. Soğuk suyla yıkanmakta zorlananlar, banyodan sonra ayaklarını soğuk suya tutarlarsa bir sünneti daha hayata geçirmiş olurlar.
EL TEMİZLİĞİ: “Yemeklerden evvel ve sonra elleri yıkamak, Müslüman Türkler arasında vazgeçilmeyecek derecede umumi bir âdet hükmünü almıştır.” diyor Ricaut adlı seyyah.
AYAK TEMİZLİĞİ: Ayaklarımızı daima temiz ve kuru tutmalıyız. Parmak araları muhakkak kurulanmalı ki, mantar oluşumu engellensin. Çoraplarımız ve ayakkabılarımız da temiz olmalı. Özellikle ibadet yerlerimizde halılara sinen ayak ve çorap kokusuna bizler sebep olmayalım. İbadet yerleri, meleklerin ve Peygamber Efendimiz’in ruhaniyetiyle ziyaret ettiği yerlerdir. Peygamberimiz, güzel kokuyu severdi.
TIRNAK TEMİZLİĞİ: Peygamberimiz, tırnak uzatmaktan şiddetle kaçındırmıştır. Bugün bir gösteriş ve lüks zannıyla uzatılan tırnaklar aslında bir gafletin icadıdır. Uzun tırnakların diplerinde görünen ve görünmeyen pislikler birikir. Haftada bir defa tırnaklarımızı kesmeliyiz. El tırnaklarımızı yuvarlak keseriz. Ayak tırnaklarımızı ise tırnak batması riskine karşılık düz kesmemiz iyidir. Peygamberimiz’in tırnak kesme usulünü de öğrenmeyi ihmal etmeyin arkadaşlar.
AĞIZ VE DİŞ TEMİZLİĞİ: Peygamberimiz’in yine en çok üzerinde durduğu şeylerden biri ağız temizliğidir. O, her abdest öncesi muhakkak dişlerini misvaklardı. Bunun dışında eve girdiğinde, sabah uyandığında ve yatarken de misvak kullanmayı ihmal etmezdi. Bizler de diş fırçamızla beraber misvak kullanmayı alışkanlık hâline getirelim. Misvakımızı yanımızdan hiç ayırmayalım.
GÖZ, BURUN, KULAK TEMİZLİĞİ: Abdest alırken bu üç organımızı da temizliyoruz. Bunların dışında burnumuza ve kulağımıza ara sıra çörek otu yağı damlatmak hem sağlık hem de temizlik için güzel bir yöntemdir. Çörek otu yağı başlı başına şifadır.
SAÇ TEMİZLİĞİ: Saçlarımızın bakımı da çok önemlidir. Saçlarımızı yıkarken doğal yağlardan yapılmış sabunlar kullanmak çok faydalıdır. Saçları her gün taramak da yine Peygamberimiz’in sünnetidir. Plastik tarak yerine tahta tarak kullanmak son derece faydalıdır. Tarak da yanımızdan ayırmayacağımız bir eşyadır.
Evet arkadaşlar! Temizlik, biz Müslümanlar için önemlidir. Fıkıh ve ibadet kitaplarımızda bile önce temizlik bahsi anlatılmaktadır. Unutmamalıyız ki, “Allah, çok temizlenenleri sever. (Tevbe sûresi, 108. âyet)”
İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT