TEMİZLİĞİN ÖNEMİ - Bahçevan Kitapları
TEMİZLİĞİN ÖNEMİ / 9-11 Yaş

Yazan: Öznur ALTINKAYNAK

Okunma 1799
Hayatta insanın yaşamını devam ettirebilmesi için temizlik neden önemlidir, hiç düşündünüz mü? Annelerimiz, babalarımız, okulda da öğretmenlerimiz bu konuda sürekli bizleri uyarmakta, temizliğin önemini anlatmaktalar. Dinimizde önemli bir yere sahip olan temizlik hakkında biraz düşünelim, payımıza düşen görevleri gözden geçirelim.
Temizlik; iyiliği ve güzelliği, kirlerden uzaklaşmayı ifade eder. Kâinata baktığımızda da temizliğin sadece insana ait bir durum olmadığını; hatta doğadaki canlı cansız tüm yaratılanların bu manada bize birer örnek oluşturduğunu görürüz. Örneğin rüzgârın yerleri süpürmesi, yağmurun uçuşan tozları ve pislikleri yok etmesi, karın yağması ile mikropların yok olması gibi yeryüzünde temizliğe karşı bir eğilim var.
Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz, “Allah, çok temizlenenleri sever. (Tövbe sûresi, 108. âyet)” buyuruyor. Kur’an’ın yaşayan bir örneği olan Peygamberimiz, temizlik konusunda da bize en güzel örnektir. Dinimizin bizden istediklerine bakarsak temizlik yine ön plandadır. İslâm dininden başka, insanlardan günde beş vakit temizlenmesini isteyen başka bir din var mıdır? Peygamberimiz’in, “Temizlik imanın yarısıdır.” sözü bunu en güzel şekilde açıklamaya yeterlidir.
Birçok yönüyle hayatımızın içinde olan temizliği, beden temizliği olarak ele alacağız. Beden temizliği; insanın temiz yaşaması, pisliklerden kendisini koruması manasındadır. İbadetlerimize baktığımızda ibadetlerin insanı hem bedenen hem de ruhen temizleyen bir hayatı da beraberinde getirdiğini görürüz. Namaza başlarken abdest ile pisliklerden korunmak, namaz kılan kişinin hem kendi üzerindekilerin hem de namaz kılacağı yerin temizliğini sağlamak ibadetin kabulü için şartlardan bazılarıdır. Bunun yanı sıra oruç ile midemizin ve tüm vücudumuzun; zekât ile malımızın, hac ile ruhumuzun temizlenmesi esastır. Demek ki Müslüman’ın ilk vazifesi, temiz olmak ve temizliği sağlamak olmalı. İşte bu konuda aşağıdaki başlıklar beden temizliğinde dikkat etmemiz gerekenlerdir:
EL VE AYAK TEMİZLİĞİ: Vücutta en çok kirlenen yer, ellerimizdir. Hemen hemen her işimizde kullandığımız ellerimizin temizliğine özen göstermek, bizi pisliklerden ve hastalıklardan koruyacaktır. Peygamberimiz (s.a.v.) yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkayarak bize bu konuda en güzel örnek olmuştur. Ayakların temizliği su ile yapılmazsa kötü koku ve hastalıklara engel olmak imkânsızlaşır. Ayaklar yıkandığında bir havlu ile kurutulması da önemli bir noktadır. Aksi takdirde, bu durum başka hastalıklara kapı açar. Giyilen çorabın ve ayakkabının temizliğine dikkat etmek gerekir.
AĞIZ VE DİŞ TEMİZLİĞİ: Peygamberimiz’in, ağzının temizliğine ne kadar önem verdiğini yanında sürekli misvak taşımasından anlıyoruz. Misvakın maddî ve manevî faydalarını saymakla bitiremeyiz. Misvakı uzun süreli kullandığınızda bunu daha net fark ederiz.
SAÇ TEMİZLİĞİ: Saçları her gün taramak sünnettir. Gece uyumadan önce ve sabahları uyandığımızda saçlarımızı taramayı alışkanlık hâline getirmeliyiz. Saçların haftada en az iki kere yıkanması gerekir.
TIRNAK TEMİZLİĞİ: Mikropların yuvası olan tırnaklar, düzenli aralıklarla kısa ve yuvarlak kesilmelidir. Yalnız ayak tırnaklarının, tırnak batması olmaması için düz kesilmesi gerekmektedir.
Görüldüğü üzere beden temizliğinin kapsamına giren maddeler çok. Bunların yanı sıra Peygamberimiz, iki üç günde bir banyo yapmamızı öğütlemiştir. Suyun ılık olması sağlık açısından daha iyidir, kan dolaşımını hızlandırır. Cuma günleri gusül abdesti almak sünnettir, bu sünneti hayatımıza geçirmeye gayret etmeliyiz. Dinimizin istediği şekilde temiz bir Müslüman olmak için gayret ettikçe Rabbimiz de bizleri kötülüklerden koruyacaktır.
İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT