ULU HAKAN, YÜCE SULTAN: II. ABDÜLHAMİT HAN (Görgülü Olmak) - Bahçevan Kitapları
ULU HAKAN, YÜCE SULTAN: II. ABDÜLHAMİT HAN (Görgülü Olmak) / 9-11 Yaş

Abdullah Kaleli

Okunma 2646
Arkadaşlar! Şanlı tarihimize dönüp baktığımızda birçok zeki ve yetenekli liderlerin yetiştiğini görürüz. Osmanlı Devleti bu “deha” niteliğindeki liderler tarafından uzun süre yönetilmiştir. İşte Ulu Hakan Sultan İkinci Abdülhamit Han da bu liderlerden biridir.
Sultan İkinci Abdülhamit Han, otuz dördüncü Osmanlı padişahıdır. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan itibaren gelen en başarılı padişahlardan birisidir. Sabrıyla ve zekâsıyla, en zor şartlarda devleti otuz üç yıl toprak kayıplarından koruyarak idare etmiştir.
Sultan Abdülhamit Han, çok kuvvetli bir hafızaya sahipti. Anlatıldığına göre bir defa gördüğü veya sesini işittiği kimseyi bir daha asla unutmazmış. Kuvvetli hafızası insanları hayrette bırakacak derecedeymiş.
Abdülhamit Han; çok büyük hayâlleri, projeleri olan bir padişahtı. Osmanlı Devleti’ni tekrar eski ihtişamlı dönemlerine kavuşturmayı düşünüyordu. Bu amaçla küçüklüğünden itibaren çok iyi bir eğitim alarak kendisini yetiştirmiştir.
Sultan Abdülhamit Han, oldukça nazik ve kibar bir insandı. Kimseyi “sen” diye çağırmadığı gibi hizmetçilerine dahi “getir, götür” şeklinde emir vermezdi. Herkese karşı çok şefkatliydi. Herkesin gönlünü almasını bilirdi. Devamlı halkıyla birlikte olur, onların sıkıntılarını ve dertlerini dinlerdi. Kendisinden yardım talep edenlerin ihtiyaçlarıyla bizzat kendisi ilgilenirdi. Milletini çok severdi. Her ne sebepten olursa olsun, herhangi birine zarar gelmesine asla gönlü razı olmazdı. Vatanın ve milletin selameti için gece gündüz çalışır, uykusuz kalır, gerektiğinde hayatını bile feda ederdi.
Arkadaşlar! Bu büyük padişahımızın oldukça huzurlu bir aile hayatı vardı. Hem padişah hem de örnek bir aile babasıydı. Çocuklarını çok sever, onlara baba şefkatini göstermeyi ihmal etmezdi. Ayrıca onların terbiyesi ve eğitimi hususunda çok gayret sarf ederdi. Çocuklarını okutmak için özel hocalar tutar ve onların eğitiminde titiz davranırdı.
Abdülhamit Han’ın en büyük özelliklerinden biri de güzel giyinmesiydi. İnsanların karşısına her zaman temiz ve ütülü kıyafetlerle çıkardı. Genellikle beyaz gömlek ve ceket giyer, ceketinin düğmeleri ilikli olurdu.
Çok cömert bir insandı; ama asla israftan hoşlanmazdı. Alışveriş yaparken çok aşırıya kaçmaz, ucuzu varken pahalısından almazdı. Mal israfı yapmadığı gibi zaman israfından da kaçınırdı. Zamanını çok iyi değerlendirmeye gayret eder, her şeyi bir plan ve program dâhilinde yapardı.
Abdülhamit Han’ın örnek alınacak bir başka özelliği de son derece düzenli bir hayat yaşamasıdır. Erken yatıp Güneş doğmadan kalkar, her zaman âdeti olduğu üzere banyosunu yapardı. Sonra sabah namazını kılarak dualar okurdu. Kahvaltısını çok hafif yaptıktan sonra kahvesini içer ve çalışmaya başlardı. Günde yaklaşık 15-16 saat çalışırdı.
Sultan İkinci Abdülhamit Han; Yüce Allah’a gönülden bağlı, son derece dindar, büyük bir Müslüman’dı. Beş vakit namazını düzenli olarak kılar, daima Kur’an-ı Kerim okurdu. Abdestsiz yere basmazdı. Alçakgönüllüydü. Kendini başkalarından üstün görmez, kibirlenenleri de hiç sevmezdi.
Ulu hakan Sultan Abdülhamit Han, 633 yıllık Osmanlı devletinin en özel padişahlarından biriydi. Yorgun ve yoğun geçen 77 yıllık bir ömürden sonra vefat etti. Kabri, İstanbul Eminönü’ndedir.
Allah (c.c.), onun gibi devlet büyüklerimizden razı ve memnun olsun. Âmin!
İlk yorumu siz yapın!

 

 

.
Etkinlik ve Özel Günler Takvimi
Takvim UFUK BT